top of page

Opis Projektu

Tytuł projektu:
 

„Atrakcyjnie i bezpiecznie – zaspokojenie potrzeb rekreacyjno-wypoczynkowych mieszkańców oraz realizacja potrzeb Szkoły Podstawowej nr 42”.

 

Szacunkowy koszt projektu:

 

201 340,00 brutto

 

Opis projekt:

Celem projektu jest rewitalizacja terenu w parku im. Adama Mickiewicza w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu boisk „Orlik 2012” i nadanie mu również sportowego charakteru poprzez budowę otwartej dla mieszkańców w różnym wieku, w tym dla dzieci, młodzieży i seniorów, siłowni „pod chmurką” oraz budowa chodnika i schodów terenowych prowadzących do „Orlika 2012” i zaplanowanej siłowni ze Szkoły Podstawowej nr 42. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na terenie parku im. A. Mickiewicza. Działki o numerach geodezyjnych 1502/92 oraz 2002/108. Realizacja zadania obejmuje: budowę chodnika i schodów terenowych (gotowy projekt); wykonanie projektu i zorganizowanie prac formalnych związanych z rozpoczęciem budowy siłowni zewnętrznej: zakup, dostawę i montaż stacji siłowni zewnętrznej (wybór urządzeń i ich ilość wymagać będzie jeszcze analiz i ustaleń); postawienie zewnętrznych stołów betonowych do ping-ponga, betonowych piłkarzyków lub stołu z planszami do gry w szachy; utwardzenie części terenu trawiastego i wyłożenie kostką brukową oraz żwirem; ogrodzenie terenu, zakup i montaż stojaków na rowery; zakup i montaż ławeczek rekreacyjnych oraz koszów na śmieci, utworzenie alei prowadzącej na teren siłowni od strony drogi oraz alejek na terenie siłowni wykonanych z jednorodnej nawierzchni, np. asfaltu, co umożliwi korzystanie z siłowni rodzinom z dziećmi w wózkach, osobom na wózkach inwalidzkich. Teraz, ze względu na ograniczony budżet, na wybranym terenie planowana jest tylko siłownia pod chmurką ze strefą rekreacyjną, ale wszystkie elementy małej architektury powinny być starannie dobrane i spójne, a ich kompozycja winna być tak przemyślana, żeby umożliwić w przyszłości, z nowych środków, dodawanie kolejnych „elementów” bez chaosu, zgodnie z potrzebami środ. lokalnego (np. linarium, urz. zabawowe). W załączeniu przedstawiamy przykładową koncepcję zagospodarowania terenu na siłownię oraz kosztorys. Jeśli projekt uzyska akceptację, konieczna będzie analiza terenu oraz ostateczny dobór stacji siłowni i pozostałych „elementów” tak, żeby zmieścić się w planowanym budżecie i zrealizować zadanie wg planu. Jeśli po ponownej wnikliwej analizie wystarczy środków na nasadzanie roślin, mogłyby być one tak opisane, żeby połączyć relaks z nauką. Projekt zakłada otwarcie terenu siłowni na potrzeby mieszkańców dzielnicy i zakłada całodobową dostępność. Zakłada także korzystanie z chodnika przez dzieci w drodze do/ze szkoły oraz przez spacerujących po parku

mieszkańców. Uzasadnienie realizacji projektu (Proszę w kilku zdaniach opisać jaki problem rozwiąże zrealizowanie projektu i komu przyniesie korzyści jego realizacja) Siłownie zewnętrzne cieszą się dużym zainteresowaniem wszędzie tam, gdzie powstały. Świadomość zbawiennego wpływu ruchu na zdrowie jest coraz większa, a co za tym idzie pojawiają się oczekiwania, co do dostępności odpowiedniej infrastruktury. Nie każdego stać, żeby płacić za wejście na siłownię komercyjną. Siłownia zewnętrzna stanowić będzie uzupełnienie istniejącej bazy sportowej dzielnicy i szkoły, jak również w prosty sposób zmieni otoczenie w atrakcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dużym atutem planowanej lokalizacji jest ogólna dostępność dla mieszkańców. Szczególnie dla starszych mieszkańców dostęp do darmowej siłowni jest bezcenny. Takie miejsca charakteryzują się wartością dodaną – nie tylko umożliwiają aktywność fizyczną, ale także stwarzają okazję do nawiązywania nowych znajomości i wspólnego spędzania wolnego czasu. Lokalizacja siłowni w sąsiedztwie oświetlonego, dozorowanego boiska zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zgodnie z uwagami mieszkańców teren siłowni powinien być ogrodzony. Ogrodzenie ma pełnić dwie funkcje – powstrzymywać dzieci przed wybiegnięciem na ulicę i stanowić barierę psychiczną dla ewentualnych niewłaściwych zachowań. Budowa chodnika i schodów zapewni bezpieczeństwo uczniom SP nr 42 nie tylko w drodze na istniejący kompleks oraz planowaną siłownię, ale także w drodze do/ze szkoły, ze względu na brak chodnika przy drodze dojazdowej prowadzącej do szkoły. Warto wspomnieć, że w przeszłości takie rozwiązanie funkcjonowało. Ufamy, że nasze dzieci i młodzież, będą nabierać dobrych nawyków, a nasi rodzice i dziadkowie, dla których sprawa zdrowia i zachowania sprawności fizycznej jest coraz bardziej istotna, przestaną czuć się wyobcowani. My postaramy się dać im dobry przykład. Reasumując – podpowiadamy każdej grupie wiekowej dobry kierunek spędzania wolnego czasu. Jesteśmy pewni, że dzięki sąsiedztwu z kompleksem boisk, nasz projekt będzie służył naprawdę wszystkim grupom wiekowym. W ramach kolejnych projektów, np. w ramach budżetu obywatelskiego, czy finansowanych ze środków UE, można zaplanować rozbudowę niezagospodarowanego okolicznego terenu o kolejne obiekty, np. kort tenisowy, nowoczesną bieżnię, itp., tworząc tym samym kompleksowe zaplecze sportowe dla mieszkańców dzielnicy oraz uczniów SP nr 42 i ZSO nr 1.

bottom of page